Zęby u psa
Jak rosną zęby u psa?
Pomiędzy szóstym a ósmym tygodniem życia szczenię powinno mieć w pełni wykształcone zęby mleczne. Szczenię posiada 28 zębów mlecznych, po 14 w szczęce i żuchwie.
W mleczakach nie występują zęby trzonowe.
Zazwyczaj około 3 miesiąca życia pies zaczyna wymieniać zęby mleczne na stałe i proces rozpoczyna się od siekaczy. Następnie pojawiają się stałe zęby przedtrzonowe i trzonowe
w wieku około 8 miesiąca życia pies powinien posiadać pełne uzębienie stałe które składa się z 42 zębów: 20 w szczęce i 22 w żuchwie.
W okresie ząbkowania szczenię odczuwa duży dyskomfort, swędzenie i pieczenie. Instynktownie próbując złagodzić ból poprzez gryzie napotkanych przedmiotów.
W tym okresie właściciel powinien zapewnić szczenięciu odpowiednie gryzaki i inne bezpieczne przedmioty które pozwolą mu przejść przez czas ząbkowania.
W
szczęce znajduje się sześć
siekaczy, dwa kły, cztery przedtrzonowce i dwa trzonowce.
W żuchwie znajdują się sześć siekaczy, dwa kły, cztery przedtrzonowce oraz trzy trzonowce.
W żuchwie znajdują się sześć siekaczy, dwa kły, cztery przedtrzonowce oraz trzy trzonowce.
Uzębienie psa:
I - siekacze (Dentes Incisivi) na które składają się:
I 1-cęgi,
I 2 średniak,
I 3 okrajki
C - kły (Dentes Canini)
P - zęby przedtrzonowe (Dentes Praemolares) od P1 do P4
M - zęby trzonowe (Dentes Morales) szczęka: M1 i M2, żuchwa od M1 do M3
Zgryz
Prawidłowy zgryz kształtuje się w okresie wzrostu i jest to punkt newralgiczny.
U psów mogą wystąpić zarówno wady genetyczne w rozwoju uzębienia jak i wady nabyte. Maja tutaj wpływ czynniki żywieniowe (niedobory witamin i mikroelementów) oraz czynniki behawioralne (szarpanie przedmiotów, przeciąganie się zabawką).
Uzębienie naszego pupila powinno być kontrolowane podczas rutynowych wizyt u lekarza weterynarii. Należy pamiętać, że wady zgryzu, jeżeli wystąpią i nie są leczone to nasilają się z wiekiem dlatego należy kontrolować czy proces wymiany zębów przebiega prawidłowo. Czasami zęby mleczne nie wypadają, natomiast zęby stałe i tak wyrastają są to tzw. przetrwałe zęby mleczne które mogą stanowić duży problem i prowadzić do wad zgryzu.
W takim wypadku musi wkroczyć lekarz weterynarii, gdyż zęby te należy usunąć.
Za prawidłowy zgryz uważamy tzw. zgryz nożycowy.
U niektórych ras dopuszczalny jest również zgryz cęgowy.
Do zgryzów wadliwych zaliczamy przodozgryz i tyłozgryz.
Zabiegi w <a href="http://www.centrum-stomatologii.pl>http://www.centrum-stomatologii.pl</a> są bardzo kompleksowe. Świetny dentysta!
OdpowiedzUsuń